Sports

FOR THE RECORD: How Wushu-fu, Para Athletics, Swimming Lifted Team Lagos On Medal Table

The story of Team Lagos could not be completed without identifying the contribution of some of the sports that helped the state maintain its status on the overall medal table of the about to be rounded up 21st National Sports Festival tagged Delta 2022 in Asaba.

As we review the Delta 2022, Independent News Express looks into the medal haul Team Lagos got from Wushu-fu, Para Athletics and Swimming in this information made available by the Public Affairs Unit of the Lagos State Sports Commission.

WUSHU KUNG-FU 

Name                  Gender        Event             Remarks 

Mary Datouwei   Female        Nanshua       Silver 

Mary Datouwei     Female              Qiunshu        Bronze 

Eiye   Ebitonmo      Female             Tachi             Silver 

Eiye   Ebitonmo      Female             Nadal            Bronze 

Moses Onyedikachi    Male           Gunshu         Bronze 

Arriba Apkan               Male                 Tachi            Silver 

Arriba Apkan               Male                Jianshu       Gold 

Babatunde Ojora         Male              60kg            Bronze 

Fatiu Animashaun       Male              56kg            Bronze 

Goodness Onabanjo   Female           70kg            Silver 

Theresa Ajiboye          Female              56kg            Silver 

Gift David                     Female              52kg            Silver

Winner of of bronze medal in 200m backstroke swimming

SWIMMING 

1.  John Agnes- Bronze

Event: 50m Backstroke Women

2. Oti Immaculate- Bronze

Event: 1500m Freestyle Women

3. Otunla Kolade- Bronze

Event: 200m Backstroke Men

4. Otunla Kolade- Bronze

Event: 100m Backstroke Men

Folorunsho Ugeh Samson won a gold medal in F46/47 Men Amputee Javelin

PARA-ATHLETICS

1. Chidima Dennis F42/44 Women Discuss- BRONZE

2. Aina Raufu T53/54 100m Men Wheelchair Race- SILVER

3. Maxwell Ekenonu F40/41 Men Dwarf Shot-Put- SILVER

4. Goodness Ojo T37/38 100m Cerebral Palsy Men Race- GOLD

5. Goodness Ojo T37/38 200m Cerebral Palsy Men Race- GOLD

6. Owolabi Ajayi F37/38 Men Cerebral Palsy Shot-Put- BRONZE

7. Chidima Dennis F42/44 Women Shot-Put- SILVER

8. Oladele Kekere T11 200m Men Blind Race- SILVER

9. Owolabi Ajayi F37/38 Cerebral Palsy Men Discuss- BRONZE

10. Oladele Kekere T11 100m Men Blind Race- BRONZE

11. Goodness Ojo T37/38 400m Cerebral Palsy Men Race- GOLD

12. Justina Mokwue F11 Women Blind Shot-Put- GOLD 

13. Samson Ugeh Folorunsho F46/47 Amputee Men Shot-Put- BRONZE

14. Aina Raufu T53/54 400m Men Wheelchair Race- SILVER

15. Musa Yusuf F 40/41 Dwarf Men Discuss- SILVER

16. Aina Raufu T53/53 800m Men Wheelchair Race- SILVER

17. Justina Mokwue F11 Women Blind Discuss- GOLD

18. Samson Ugeh Folorunsho F 46/47 Men Amputee Javelin- GOLD 

19. Goodness Ojo F37/38 Men Cerebral Palsy Long Jump- GOLD

 NUMBER OF MEDALS 

GOLD – 7

SILVER  – 7

BRONZE  – 5

TOTAL = 19 MEDALS 

Leave a Reply

You may also like